DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Sigur. Aveti de schimb sau sunt cele de pe masini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine este cel de pe masina ca intr-un moment de frustrare ca tot le schimb si nu functioneaza modulele de ABS s-au imprietenit cu ciocanul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat ulei , filtre, bielete antiruliu fata, placute frana fata , completat ulei lichid frana, cumparat o joja noua, cumparat o baterie noua, aaaa si schimbat iarasi parbirzul (ca deh am schimbat si anul trecut in august)

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat ieri saboti frana de mana. Cei care erau pe masina nu mai aveau nici un mm de material si m-au respins la itp. Roata dreapta spate tinea 10% iar stanga 100%

Acum trebuie sticla pentru far ceata ca se pare ca o piatra nu o avut unde sa sara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce schimbi sticla la proiector,fa un bine si monteaza folie!Asa vei scapa mai usor in caz de vreo pietricica vrea sa sara si nu are unde :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V50 schimbat rulmenti spate si 3 bujii,cea de-a 4 a,am lasat-o pe saptamana viitoare:lol:,dupa o jumatate de ora de chin,am ajuns la concluzia(parerea mea)ca cel mai bine ar fi daca demontez EGR-ul,asa pot schimba mai usor si ultima bujie.Acum merge cu 3 bune si una arsa,inainte era invers:lol:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tu poti face asta, la cite caroserii ai pe acolo.

 

Eu inca visez la un fotoliu de birou dintr-un scaun bej de S60... Dar toata lumea vinde in pereche.

Edited by Matrixxx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat un fel de angel eyes, doar că mult mai discret. Am folosit doua benzi autoadezive cu leduri și am securizat lipitori cu bărbate de plastic. Conexiunea electrica am făcut-o la alimentarea pozițiilor. Investiția este una minimă, practic 7 euro pentru patru astfel de benzi (am folosit doar doua din ele). 

Benzile le-am găsit pe Amazon, ele fiind precablate și doar cu vreo 2 cm mai lungi decât necesarul.

www.amazon.fr/dp/B00UL8BBGS/ref=cm_sw_r_other_awd_2T6swbVQQN81H

DSC_0023.JPG

DSC_0028.JPG

DSC_0025.JPG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inceput operatiunea de "tunare" a scaunului soferului. :)

Integrez in el un Handsfree cu Bluetooth Nokia CK-7W. In tetiera am montat difuzorul, sub scaun vine unitatea (fiind electric scaunul am acolo atat 12V permanent cat si 12V de la contact). O sa trebuiasca sa trag un fir pana la radio care va afisa la primirea sau facerea unui apel "Phone" pe display si inchide automat sonorul. Am interfata Yatour cu BT dar trebuie de fiecare data sa comut radioul pe CD Changer ca sa pot folosi functia si e enervant.

Azi merg in service si voi inlocui firele dintre baterie si demaror, demaror si alternator si cele groase de masa (am prea multe pierderi intre alternator si baterie).

2015-11-17 17.17.45.jpg

2015-11-17 17.25.32.jpg

2015-11-17 11.43.39.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!

Tetiera e de s60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

850R mai aveam una in pivnita :) Am decupat din burete o gaura si am pus difuzorul. Nu am vrut sa perforez alcantara nu m-a lasat inima. Nici in laterala nu voi monta microfonul cum a fost original arata cam ciudat :D . A trebuit sa cos un fermoar nou la tetiera, la cel original nu au inclus partea mobila...

Micro.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, arata dubios rau car kit ul, dar pentru anii aia era wow :D 

Crezi ca o sa se auda ok daca nu l gauresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e ok am facut ieri o proba acasa cu un transformator de 12V :) Eram si curios daca iPhoneul va fi dispus sa comunice cu asa o antichitate :D . Partea de handsfree merge si se conecteaza foarte repede, refuza insa sa cante muzica prin el. Siri in schimb functioneaza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat in 5 ore (contracronometru din pacate) cablurile groase de la baterie. Motivul a fost ca la baterie aveam abia 12,2-12,3V curent de incarcare fara consumatori si la alternator 13,5V ceea ce e prea putin.

Am cumparat cabluri la metru de 35mm² si 16mm² si papucii aferenti si am facut operatiunea. Trebuie demontata galeria de admisie si desfacut un pic cablajul motor.

Dupa operatiune am acuma la baterie 13,9-14V ceea ce e perfect pentru nevoile mele :)

Cablul gros de masa care merge la motor la mine era asa de corodat incat cand l-am atins (din greseala chiar) s-a rupt de papuc (vezi si pozele)

2015-11-019.jpg

2015-11-020.jpg

2015-11-021.jpg

2015-11-022.jpg

2015-11-023.jpg

2015-11-024.jpg

2015-11-025.jpg

2015-11-026.jpg

2015-11-027.jpg

2015-11-028.jpg

2015-11-029.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Maritat" scaunul soferului cu handsfree Nokia CK-7W cu bluetooth. Difuzorul e in tetiera, unitatea sub scaun deasupra motoraselor. Conectarea cu iPhone este instant si cand este activ telefonul radioul intra automat pe mute si apare TEL in display :)

 

Din pacate filmul e prea scurt dar nu am avut la indemana inca o camera :)

 

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut update la Volvo v40 1.9d ,102 cp din 2003 :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luna asta, in ordine cronologica:

Mers la Dok pentru soft/DPF off, pentru ca ce aveam eu era o gluma proasta, fumegam ca o fumigena si nici presiune la turbo nu mi facea corect:2100 maxim pe vida cand desired era 2300 ca sa nu mai zic de harta de erori stearsa. Pe scurt masina a inviat dupa si totodata cu asta, a cedat garnitura de la furtunul de intercooler. Pentru ca nu se gaseste garnitura stand alone, comandat furtunul cu totul de la Alex, montat de fratiwareii Vadim+Alex, totul bine si frumos acum, masina chiar e vie si culmea, no smoke! 

Urmeaza alternatorul, a dat ceva semne, acum a tacut.

Cheers

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dus la detailing S60-ul ca era plin de urme din parcarile nevestei de la Mall si de pe strada de la toti dobitocii.

Dupa doua zile n-am mai recunoscut-o. Mai misto ca a mea. Sper sa tina.

Cu exceptia catorva probleme care vor necesita revopsire (pe capota ceva aruncat ??? si o zgarietura adanca de la un binevoitor pe aripa) restul e impecabil.

Au vopsit toate micile ciupituri, zgarieturi etc, mi-au dat si restul de vopsea.

A mai ramas sa-i comad un kit pentru reconditionarea scaunului de la sofer ca-i cam tocit.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dus la detailing S60-ul ca era plin de urme din parcarile nevestei de la Mall si de pe strada de la toti dobitocii.

Dupa doua zile n-am mai recunoscut-o. Mai misto ca a mea. Sper sa tina.

Cu exceptia catorva probleme care vor necesita revopsire (pe capota ceva aruncat ??? si o zgarietura adanca de la un binevoitor pe aripa) restul e impecabil.

Au vopsit toate micile ciupituri, zgarieturi etc, mi-au dat si restul de vopsea.

A mai ramas sa-i comad un kit pentru reconditionarea scaunului de la sofer ca-i cam tocit.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

ce pret si unde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DUB Detailing, vreo 1100 lei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat la o firma sa reconditioneze un set de injectoare luate la second (rulate vreo 200.000). Au fost curatate cu o solutie speciala si apoi testate. Diferenta cea mai mare dintre ele a fost de 2cm³ :) Cu ele merge mai linistit motorul fata de cele originale si nu mai am "scapari" ca sa zic asa (din cand in cand se comporta ca si cum ar uita un injector sa injecteze ceea ce la mine cu injectie pe rampa nu prea merge ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am luat următoarele piese: plăcute frâna furtune etriere față, filtre ulei, aer , motorina, polen, ulei motor, limitatori bracaj , ulei cutie , cauciucuri iarnă , leduri pozitie fata și i-am făcut o diagnoză ca tot aveam clienți am zis ca merită și ea.

IMG_20151120_121601.jpg

IMG_20151120_121648.jpg

IMG_20151120_121732.jpg

IMG_20151120_185021.jpg

IMG_20151120_121540.jpg

IMG_20151126_163220.jpg

IMG_20151120_121616.jpg

Edited by adrian mangalia
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo a primit un set de senzori de parcare...iar golful 2 aripi fata noi.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvourile mele au primit anvelope de iarna, partea nasoala e ca am numai 5 la numai si a trebuit sa cumpar 4 seturi noi si a cam durut . 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now