DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Felicitari pentru transplant !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai trebe o turbina capabila și sa ne jucam zic :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 ore, Brava a spus:

In ultimele zile la V70:

-Facut transplant de motor, cutie de viteze, ambreiaj si planetare de la 2.4i la 2.0T 

-Reconditionat jante 

-Facut upgrade la HU803

Urmeaza vizita la RAR pentru omologare :D

P_20170416_160731.jpg

P_20170416_160646.jpg

Congrats Vadimut!

E alta masina cu jantele astea.
Poate il vedem si pe drumuri...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brava

Ai muncit la maşină ca la lucrarea de doctorat. Felicitări! Cum zice și Skipper, vrem să o vedem pe stradă.

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primit azi cele 2 table care protejeaza rezervorul, ale mele arata ca o prajitura de foi (neapetisanta :) )

2017-04-24 13.24.25.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marți am făcut una bucată revizie corectă, corespunzătoare și aferentă. După cum ziceam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marți am făcut una bucată revizie corectă, corespunzătoare și aferentă. După cum ziceam.

Ti-a fost verificata si starea acumulatorului auto?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata caterinca . 

Au fost verificate si anvelopele, au 7,78mm . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Bogdan G said:

Au fost verificate si anvelopele, au 7,78mm . 

Gheață la mal :)))

@Dinoco au fost verificate până și boxele ;D. Fețe de uși date jos... a fost nebunie. Ne-a plăcut, mai facem d-astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi cat avea bateria?

Anvelopele sunt noi, s-au uzat ceva in 30 zile

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o si i-am băgat benzină 😂96fe36e588363d5109312a601a2c2a35.jpg

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o si am facut plinul(GPL power😉)b012bb87420b275bbe61da043f06547d.jpg

Trimis de pe al meu SM-N915FY folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am luat baterie noua :)

5915f28c0a25c_BaterieBoschS412V60Ah540A.

Am avut Varta (aceleasi specificatii) si avand probleme cu ea de vreo 2 saptamani, am decis ca e timpul pentru una noua, mai ales ca pe cea veche am mostenit-o de la proprietarul anterior si.. cine stie cati ani avea bateria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trecut la discuri de 302mm de la cele de 285. Schimbat bielete antiruliu fata și pus la loc bara stabilizatoare spate care îmi lipsea de când am luat masina. Rupt și un șurub in the process ca să fie treaba treaba. d15e07c3896f675a7a8763752f326220.jpg0cb20792f1d915f47f5b69f1e370e0e0.jpg

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit la second o capota motor in culoarea mea (606 classic green) care e foarte foarte rara din cauza ca a fost folosita doar in 1994. Capota veche avea in multe locuri lacul sarit. Schimbatul a mers f repede cred ca sub 20 de minute :)

Prima poza e cu cea veche.

2017-07-01 13.09.22.jpg

2017-07-01 11.46.11.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat cureaua de la agregate, cea de la Conti venita noua in februarie scotea niste sunete neplacute. Am gasit o curea originala la un curs foarte bun . Partea placuta este ca piesa originala are 1743mm, cea de la Conti 1740 ceea ce face montajul mult mai placut. Cand am schimbat capota am faultat o diuza pentru apa si acuma le-am inlocuit pe amandoua.

s-l1600.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 23/04/2017 at 8:52 AM, Brava a spus:

In ultimele zile la V70:

-Facut transplant de motor, cutie de viteze, ambreiaj si planetare de la 2.4i la 2.0T 

-Reconditionat jante 

-Facut upgrade la HU803

Urmeaza vizita la RAR pentru omologare :D

P_20170416_160731.jpg

P_20170416_160646.jpg

Pentru ce  e face upgradeul la HU803?

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5/4/2017 at 6:56 PM, Bogdan G a spus:

Am spalat-o si i-am băgat benzină96fe36e588363d5109312a601a2c2a35.jpg

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Corect e: "Am dus-o la spalatorie...." sau poate ai slabit asa mult in 2 sapt si nu te mai recunosc eu (de cand nu te-am vazut).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am activat "Spotify" la masina.

Calitate super 320 kbit/sec, o sa sparga datele la telefon :D

IMG_0898.JPG

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, Maurice a spus:

Mi-am activat "Spotify" la masina.

Calitate super 320 kbit/sec, o sa sparga datele la telefon :D

IMG_0898.JPG

au dat drumul pe ro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inca.

Am cont si pe AppStore/UK, l-am descarcat pe contul ala din Romania dar nu a functionat.

Nu-ti poti deschide cont pe aplicatie, daca te vede ca esti fizic (dupa IP am impresia) in Romania, nu zice nimic dar nu merge, nici cu facebook nici cu email-ul.

Am fost la concert in week-end la Londra (s-o vad pe Adele si animala si-a anulat concertul asa ca ne-am luat pana la urma bilet la Martin Garrix si Justin Bieber) si mi-am activat aplicatia in 2 secunde. Momentan sunt cu varianta moca si incerc trial-ul la premium pentru 7 zile, o sa vad daca fac upgrade la Premium (pe bani) sau raman cu aia moca.

 

Noi avem niste sisteme de incalzire la firma care mai nou pot fi controlate cu "Alexa" de la Amazon si am tot sapat ce si cum ca am adus si Alexele si trebuia sa le facem sa mearga.

Pentru Europa sunt functionale doar in UK/DE si daca tot mi-am batut capul cu ele am zis sa profit de mai multe facilitati.

 

Am si eu o femeie in viata mea care sa ma asculte "Alexa, start Spotify and play Playlist Dire Straits" si ea chiar o face :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Maurice a spus:

Nu inca.

Am cont si pe AppStore/UK, l-am descarcat pe contul ala din Romania dar nu a functionat.

Nu-ti poti deschide cont pe aplicatie, daca te vede ca esti fizic (dupa IP am impresia) in Romania, nu zice nimic dar nu merge, nici cu facebook nici cu email-ul.

Am fost la concert in week-end la Londra (s-o vad pe Adele si animala si-a anulat concertul asa ca ne-am luat pana la urma bilet la Martin Garrix si Justin Bieber) si mi-am activat aplicatia in 2 secunde. Momentan sunt cu varianta moca si incerc trial-ul la premium pentru 7 zile, o sa vad daca fac upgrade la Premium (pe bani) sau raman cu aia moca.

 

Noi avem niste sisteme de incalzire la firma care mai nou pot fi controlate cu "Alexa" de la Amazon si am tot sapat ce si cum ca am adus si Alexele si trebuia sa le facem sa mearga.

Pentru Europa sunt functionale doar in UK/DE si daca tot mi-am batut capul cu ele am zis sa profit de mai multe facilitati.

 

Am si eu o femeie in viata mea care sa ma asculte "Alexa, start Spotify and play Playlist Dire Straits" si ea chiar o face :D

incearca un vpn ptr ip

ps: eu fol apple music, o alternativa destul de OK, la 5€/luna si primele 3 gratuite :)

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum merge, oricum aveam si Zonga care-i OK.

Supararea e ca nu mergea Spotify care-i accesibil din AppleCarPlay sau cu Alexa de la Amazon.

De fapt pentru Alexa m-am chinuit sa-l fac sa mearga, masina e bonus.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat la un amic ambreiajul (de fapt semeringul de palier era buba, dar cum desfaci oricum tot era clar ca montam un ambreiaj nou, cel vechi fusese schimbat ca. 100.000km in urma).

Masina este pe dedesupt conservata perfect, uleiul a ajuns multumita planetarei lungi pana la bara din spate.

Pentru montatul semeringului de palier am folosit semringul vechi si un ciocanel mic din plastic. Am schimbat si semeringul de la axul cutiei de viteze profilactic.

Dupa 5 ore 1/2 treaba a fost terminata.

2017-07-03 15.35.50.jpg

2017-07-11 16.57.49.jpg

2017-07-11 17.18.10.jpg

2017-07-012.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now