Guest stirbat

Furturi oglinzi

476 posts in this topic

du te prin piata ca ai sansa f mare sa le gasesti tot pe a tale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un pic de rabdare si "talent" gasiti pe ebay si mai ieftin ca in piata si mai noi si mai originale.

Apeland la diverse piete si "particulari", doar incurajati furtul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare foarte dubioasa disparitia oglinzilor din ultimul timp si intr-un mod agresiv

Cineva se intreba daca nu cumva e mana celor care le inscriptioneaza.

Si ar mai fi varianta cu incercarea de a se crea o piata volvo a oglinzilor furate.

Ambele sunt plauzibilie.

Pana anul asta nu prea existau incidente pe volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Daca le-as insemna, cu numarul de inmatriculare, credeti ca as face mai rau? La modul, ca le vede asa si mi le zgarie, sau imi zgarie vopseaua..... "

Am un vecin in bloc - poveste reala, super nasoala: pe 2 decembrie si-a luat un hyundai i30 aproape nou. In lift tocmai imi povestise ca...si-a inscriptionat oglinzile. Ce credeti ? Aproape de Craciun, amindoua oglinzile gasite sparte !

La mine in cartier, "gasca" hotilor stie fiecare masina - de regula au probleme cei care nu-s din zona si parcheaza o noapte-doua. De aceea ma mir cum pina acum nu au disparut oglinzile de Volvo (sintem vreo 8 masini in zona) ci doar de la alte marci...

Stire proaspata: in spatele blocului am un baiat cu un Volvo v40 - azi dimineata si-a gasit oglinda DREAPTA furata... :angry5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana faceti voi lista, eu mi-am inscriptionat oglinzile, ca daca asteptam sa se faca papirusu' mare, poate mai ramaneam odata fara ele! :)). Cost 40 de lei, la un individ de pe net (cel care are cele 2 site-uri cu inscriptionarioglinzi si sablarioglinzi), individ pe care nu-l recomand de nici o culoare! Il sun prima data si-mi spune ca sta in zona 1 Mai si peste 1 ora il sun si ii zic sa ne intalnim la Domenii, deoarece aveam treaba acolo. El incearca sa ma convinga ca mie mi-e mai usor sa ma duc la Crangasi decat la 1 Mai (de parca el stia ce planuri am eu). In fine, accept sa ma duc la Crangasi. Ramane ca ne vedem intr-o ora. Cand ajung acolo si il sun, imi spune ca e la Lujerului si ca vine in 15 min, ca s-a dus sa se intalneasca cu un client si l-am astepat 1 ora si ceva pana a ajuns. Un nesimtit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

avea un bmw cumva ?

Nu! Un Golf 4 negru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu mi-am cumparat sticla de oglinda cu 70 ron de aici http://www.autokarma.ro/Produse2.aspx?Codprodusproducator=6432516 . Sper sa nu fie considerat ca am facut reclama . Pe cutie scrie ca se potriveste la S40 si V40 . Am montat si antifurturi de aici http://www.antifurt-oglinzi.ro/ . Nu sunt foarte estetice , impiedica putin reglajul electric dar nu se pot scoate oglinzile asa usor . Nu merita sa dati 80 ron , le puteti face singuri sunt 4 bucati de cornier si 8 popnituri . Daca sunt persoane interesate fac poze sa vedeti cum sunt prinse. Sper sa nu mai am probleme .

Oricum daca gaseste cineva de cumparat o sticla partea dreapta pe care scrie BR VV 94 02 e perechea celei pe care o mai am eu pe masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Daca le-as insemna, cu numarul de inmatriculare, credeti ca as face mai rau? La modul, ca le vede asa si mi le zgarie, sau imi zgarie vopseaua..... "

Am un vecin in bloc - poveste reala, super nasoala: pe 2 decembrie si-a luat un hyundai i30 aproape nou. In lift tocmai imi povestise ca...si-a inscriptionat oglinzile. Ce credeti ? Aproape de Craciun, amindoua oglinzile gasite sparte !

La mine in cartier, "gasca" hotilor stie fiecare masina - de regula au probleme cei care nu-s din zona si parcheaza o noapte-doua. De aceea ma mir cum pina acum nu au disparut oglinzile de Volvo (sintem vreo 8 masini in zona) ci doar de la alte marci...

Stire proaspata: in spatele blocului am un baiat cu un Volvo v40 - azi dimineata si-a gasit oglinda DREAPTA furata... :angry5:

M-ai lamurit si tu:lol:!!!

Eu zic sa facem asa: seara cand ajungem acasa, oprim motorul, coboram din masina, o inchidem, desfacem oglinzile si le luam cu noi in casa :D ....iar dimineata, inainte sa plecam la treaba, le orientam catre locul original lor, este cea mai "the best" solutie :P

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ştiu dacă e o soluţie nici varianta asta pentru că, în timp, sistemul ăla de prindere, din plastic, se slăbeşte şi te poţi trezi că le pierzi în mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi tot o poate sparge, asa ca sa sti ca ai avut musafiri. Eu cred ca ar fi mai util un autocolant care sa o faca sa para gata sparta :lol: Daca se leaga politaiul de oglinda, il dai jos si-i areti ca oglinda e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta i-am explicat si eu lui vali :laughing4::laughing4::laughing4: , primul post pe pagina asta ;)

Nu ştiu dacă e o soluţie nici varianta asta pentru că, în timp, sistemul ăla de prindere, din plastic, se slăbeşte şi te poţi trezi că le pierzi în mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca viitoarele oglinzi pentru Romania vor fi din plastic maleabil...si lipite bine de tot pentru a nu putea fi date jos prea usor. Si uite asa se rezolva "daca nu mi-o poate da jos...mi-o sparge".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa-l "ofertam" ... Sa vedem ce oglinzi de Volvo are !

Share this post


Link to post
Share on other sites

1, Si eu l-am gasit de mult pe baiatul ala acolo si mi-am pus intrebarea de unde are atatea modele. Se intampla chiar dupa ce ramasesem fara si eram pregatit sa ii dau o intalnire pe care sa nu o uite numai din dorinta de a imi varsa si eu "nervii" pe cineva. Poate nu actioneaza el personal, dar sigur le ia de la cei care ajuta oglinzile sa plece de acasa.

2. Am fost la inscriptionat oglinzile. Au iesit super OK. Din pacate la faza cu antifurturile am avut dezamagirea sa imi spuna ca nu se pot monta pe modelul acesta de oglinda (modelul acela nou - mai ascutit) datorita faptului ca distanta dintre carcasa si geam e foarte mica, iar oglinda nu va mai putea fi reglata din cauza niturilor. Asta e, poate gasim alta metoda mai ortodoxa !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-l mai ofertati ca poate da comanda si vi le ia chiar voua....:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nici pe asta ! anuntul e pus de cateva zile iar dupa mail si cuvinte cheie evident ca nu e magazin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine, ii dati unul dintre voi telefon, stabiliti intalnirea intr-un loc mai ferit de lume sau chiar daca se poate la el la locuinta, va strangeti mai multi si ii cereti socoteala, care cum si in ce fel.:P

Sigur o sa verse tot cand va vede pe toti!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar poate sunt noi

Daca sunt sh, atunci e clar.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, tu vezi vreun om normal la cap sa-si faca stoc de oglinzi noi ( doar sticla ) de Volvo, pentru ca apoi sa dea anunt ca le vinde ? Ce fel de "afacere" ar fi asta ? Si apoi, chiar daca sunt noi, omul tot incalca legea, caci vinde marfuri in mod ilegal. Eu zic ca indivizii sunt dubiosi, sigur, pana la proba contrarie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Eu am avut noroc de 1 aprilie...

Azi dimineata am gasit masina fara sticla la ambele oglinzi.

A fost comanda de Volvo. Langa mine mai era un S60 si i-au luat si aluia oglinzile.

In rest nu au luat nimic. Mai erau acolo in parcare Opel, VW, BMW, Skoda...

Au fost si tarani. Au smuls oglinzile din cleme. Cateva cleme erau rupte. In plus au smuls si motorasele electrice dar nu le-au luat. La oglinda din dreapta au scos motorasul cu totul. Are clemele rupte. La oglinda din stanga e in alta pozitie. Nu m-am uitat daca mai poate fi recuperat.

Am sunat la politie, am depus plangere tot tacamul. Oricum nu am vreo speranta ca i-ar prinde.

Dar am CASCO si imi trebuie plangerea depusa.

O sa fac si cateva poze ca sa vedeti cat de "elegant" au lucrat...

Daca auziti de oglinzi S40, eventual cu o clema sau 2 rupte, si omul mai are si de S60 dati-mi de veste sa-i fac o "surpriza".

Ca idee generala - nu mai cumparati oglinzi de la "smecheri" ca ii incurajam sa le fure. Le facem piata si acum te bucuri ca le iei mai ieftin si apoi le ia de la tine pt altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot citind postarile cu furturi de oginzi, te umpli de ura si, daca se intampla sa fi unul dintre pagubiti, vai si amar de persoana pe care o vei prinde incercand sa faca pierdute oglinzile de la vreo masina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cumparat cu factura . Nu incurajez hotii . Sper sa intalnesc vreodata pe unu cu mai multe tipuri de oglinzi second si sa ma lamuresc de unde le are post-286-0-18821400-1301663497_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sant cu incalzire sau fara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now