Guest

Intrunirea Nationala 2009

Cand IE mai bine , si unde?   32 votes

  1. 1. Cand IE mai bine , si unde?

    • Vatra Dornei 04-06 Septembrie
      10
    • Vatra Dornei 28-30 August
      7
    • Calimanesti-Caciulata 04-06 Septembrie
      6
    • Calimanesti-Caciulata 28-30 August
      9

Please sign in or register to vote in this poll.

752 posts in this topic

Se pare ca vom fi la fel de "multi"ca anul trecut... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai linistit.

cred ca pe parcurs vom fi destui,poate mai multi ca la magura ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, as fi mers si la Magura , dar nu m-a speriat distanta cat calitatea drumului. Pe care l-am facut anul trecut si a fost de cosmar!!In concluzie, daca nu se v-a tine la Vatra Dornei(de la mine pana acolo drumul e EXECRABIL!), orice varianta in care drumul e ok , nu voi comenta.

Inca ma gandesc daca  nu s-a terminat castelul de pe "Valisoara". Anul trecut parea o destinatie OK.

@tomytza ce mai zice? observ absenta lui de ceva vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O veste proasta din pacate: ...am discutat cu sotia de citeva ori si aseara am cam decis: este departe Vatra Dornei pentru a putea veni impreuna toata familia - copilul nostru nu suporta un drum atit de lung, fapt simtit pe pielea noastra de nenumarate ori...dupa 2-3 de mers GATA, nu se mai poate, trebuie ridicat glasul, etc - deci stress in masina, pe care eu nu il suport. Cea mai ciudata fraza a fost cea in care aproape ca l-a "copiat" pe Kpax, care a spus cindva: "Dupa atitea ore de condus - vinerea e distrusa iar sambata deja te gindesti la cit amar de drum te asteapta duminica, cind te scoli..." Nu o aprob, sint doar niste cuvinte spuse de cineva care nu a simtit inca ce inseamna spiritul Volvo - aka sotia mea. Insa nu pot sa ma cert foarte tare pe aceasta tema, nu mai mult decit am facut-o. Punct.

Ca sa vin singur...iar nu prea mai vreau...mama masii de treaba.

Daca o sa intervina schimbari majore pina in septembrie, voi veni. Daca nu, va doresc din suflet sa aveti parte de Cea mai frumoasa Intalnire VOLVO de pina acum !!! Si sa inchinati si pentru mine un pahar de vin !

Eu voi ramine acelasi Matrixxx, cu bune si rele, asa cum ma stiti toti - OM in primul rand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:(... si n-o sa-ti vad.."matricile" de pe masinuta?? :-[...

Solutie...trimite sotia si copii cu ..TRENUL!!! ;).. MAI STII? ;D

Sincer...regret.....dar cine stie 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu toti putem sa fim oricind , oriunde.

toti putem iubi spiritul volvo. e de-ajuns ca vrei. lumea nu incepe si nu se termina cu vatra dornei.

cei care venim, venim pentru noi.

si la magura am avut pierderi si vom avea peste tot, esenta e ce cistigam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O veste proasta din pacate: ...am discutat cu sotia de citeva ori si aseara am cam decis: este departe Vatra Dornei pentru a putea veni impreuna toata familia - copilul nostru nu suporta un drum atit de lung, fapt simtit pe pielea noastra de nenumarate ori...dupa 2-3 de mers GATA, nu se mai poate, trebuie ridicat glasul, etc - deci stress in masina, pe care eu nu il suport. Cea mai ciudata fraza a fost cea in care aproape ca l-a "copiat" pe Kpax, care a spus cindva: "Dupa atitea ore de condus - vinerea e distrusa iar sambata deja te gindesti la cit amar de drum te asteapta duminica, cind te scoli..." Nu o aprob, sint doar niste cuvinte spuse de cineva care nu a simtit inca ce inseamna spiritul Volvo - aka sotia mea. Insa nu pot sa ma cert foarte tare pe aceasta tema, nu mai mult decit am facut-o. Punct.

Ca sa vin singur...iar nu prea mai vreau...mama masii de treaba.

Daca o sa intervina schimbari majore pina in septembrie, voi veni. Daca nu, va doresc din suflet sa aveti parte de Cea mai frumoasa Intalnire VOLVO de pina acum !!! Si sa inchinati si pentru mine un pahar de vin !

Eu voi ramine acelasi Matrixxx, cu bune si rele, asa cum ma stiti toti - OM in primul rand.

imi pare rau sa aud asta,dar simt nevoia sa-ti dau solutia ;D:

monitor +dvd ,in plafon sau in tetiere,si desene sau filme la greu,si sa vezi ce liniste ai in masina,credema ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am 8 Gb de Tweetie, Tom si Jerry, etc pe DVD-ul cu monitor din masina. Cu aceste desene abia sta 2-3 ore cum am spus. Voi care aveti copii care stau cu funduletzul batatorit peste 5 ore pe bancheta fara probleme, va felicit. Al meu nu poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, te inteleg perfect. Al meu are un an si 9 luni si stiu cum este un drum mai lung, cu plansete, nervi de la sotie si in special de la cel care conduce.

Chiar daca nu pot sa fiu prezent atunci (vin in tara vineri dupa-masa) cred ca era mai echitabil sa fie stabilita locatia undeva pe la mijlocul tarii, sa poata veni cat mai multa lume.  Daca era undeva prin zona Brasov, Harghita, faceam un efort si incercam sa vin si eu. Pentru copil o mai scaldam cumva la vreo 3-4 ore de mers in scaunul lui, dar sa mergi 6-7 ore , nu prea merge.

Pentru viitor, cred ca ar fi bine sa ne gandim la toate aspectele cand stabilim o locatie, unii au copii mici, altii vin de la distante prea mari, vremurile sunt mai grele acum. Din ceea ce inteleg eu, spiritul Volvo trebuie sa fie accesibil unui numar cat mai mare de posesori ai acestei marci, nu numai celor cu copii mari sau fara obligatii, pentru care un astfel de drum nu reprezinta o problema. Toti cei de aici iubim aceasta marca si suntem mandri ca o avem, unii poate ca fac eforturi materiale mari sa poata mentine visul de a avea un Volvo real, dar pentru viitor cred ca ar fi bine si echitabil sa cautam si sa stabilim o locatie echitabila pentru toata lumea.

Asa ma gandesc eu, si poate aceasta este cauza pentru care multa lume entuziasmata la inceput, incepe sa renunte la aceasta intrunire.

Sper ca aceste comentarii sa fie primite ca fiind ceva constructiv pentru binele acestei comunitati aparte de posesori Volvo si sa nu fie considerate ca o opinie de genul Ghita Contra. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se merge Regulamentar (cu respectarea regimului de viteza pe tot parcursul-greu de crezut), GPS-ul estimeaza:

Timpul total aprox: 8 h

Lungimea traseului: 520.612 km

Asa am spus si eu de nenumarate ori, locatii exista peste tot in toata tara - de aceea este normal ca sa ne stringem cit mai multi sa fie o distanta rezonabila pentru toata lumea. Sint curios daca vom pune o Nationala la vreo 10 km de Bucuresti - citi din nordul tarii vor veni ? Anul asta mergem noi la ei (bine, fara mine) insa la anul oare ei vin la noi ?

Au fost vehiculate doar 2 (DOUA) propuneri - castelul propus de tommytza si Vatra dornei propusa de danyx - in loc sa avem vreo 10 locatii macar, ca e tara mare si frumoasa, nu? Cu votul e cu dus si intors, insa ne puteam da seama usor care era cea mai rezonabila varianta din toate punctele de vedere.

Cu avansul strins inainte nu am nici cea mai mica virgula de comentat - este perfect ok avind in vedere "surpriza" de anul trecut, cind au ramas atitea camere neocupate...

Departe de mine orice polemica pe aceasta tema (a alegerii locatiei tocmai unde se agata harta in cui - tinind cont de drumurile noastre frumoase). Sint doar niste ginduri, mai vechi sau mai noi, mai ales acum cind sint destul de suparat pe refuzul sotiei de a face un anumit sacrificiu - sa aiba grija pe o bancheta de masina de un copil, vreme de 13-15 ore (dus intors) pentru ca eu sa pot conduce linistit.

Va sarut si va iubesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sfc Multumesc de intrebare!.. ;D castelul se pare ca e functional deja dar nu ma aventurez sa va promit decat in cazul limita in care nu se gaseste alta solutie convenabila..la acestea se adauga si faptul ca la data la care se tine intrunirea sunt mare nas mare la Bacau...poate daca o tragem o sapt mai sus sau jos atunci vin sigur..chiar si asa, va promit tot suportul pe care vi-l pot oferi in cazul in care alegeti Valisoara..

Share this post


Link to post
Share on other sites

prin 68 , cind si-a luat tata prima masina , imi venea sa ma culc sub ea, precum ciinii. tata ma lasa s-o imping in parcare vreo 2-3 metri, fara cheie, asa numai sa ma potolesc. am montat si demontat dacia aia 1100 de 3-4 ori , ajutindu-l pe tata, numai sa mi-o dea si mie , la tara, pe islaz,impreuna cu el, citeva minute pe luna.la citeva luni mi-am stricat bicicleta noua incercind sa-i pun schimbator de viteze.la 10 ani, dupa ce-am obosit toate gistele de pe islaz n-am mai vazut-o ,cred, 1 an. in anul ala cred ca m-am simtit cum se simte matrixx acu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand .....ca sa inteleaga tot omu' NU EU AM ALES LOCATIA,....la cererea unor colegi, de a merge undeva mai departe pt. a "ne satura de condus" , am propus Vatra Dornei, cunoscand si peisajul lsuperb de acolo. La magura majoritatea au fost de acord cu locatia , si asa a ramas. Dat fiind nemultumirea multor colegi , si imposibilitatea altora de a bate atata drum , astazi (sunt liber) voi cauta o alta locatie si voi propune si alta data , toate intr-un pol in aceasta pagina. Doar un pic de rabdare  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa traiesti o mie de ani !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu,din pacate, nu pot da avansul decat saptamana viitoare!Daca ~ramane valabila hotararea ca nu se mai primeste avans dupa 31.05,eu de venit tot voi veni si o sa imi caut separat cazare, desi ma gandesc ca daca se schimba lacatia poate or mai fi doritori(din cei care nu vroiau la V.Dornei, ca e prea departe)deci ma gandeam la o extindere a duratei pt avans, daca se schimba locatia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am adaugat un poll pentru zona si data ....timpul de votare este de 3 zile iar limita pt avans se prelungeste cu DOAR o saptamana . Nu faceti si alte comentarii doar votati , si duminica vom sti sigur unde se va tine si cand .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat Calimanesti deoarece e mult mai avantajos pozitionat pentru toti, mai ales ca eu vin din Arad, sunt doar 340 Km fata de 500 pana la Vatra Dornei

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi tu ,mai Danyx,niciodata nu vei putea multumi pe toata lumea,este firea omeneasca,asa,sucita,sau mai bine zis,a romanului.(o sa votez,si o sa comentez mai mult pe pm)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi este indiferent si ca perioada si ca distanta!Bine ca s-a mia prelungit cu o saptamana perioada de inscrieri  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat a 4-a varianta desi imi e indiferent cand si unde va fi.

Ruta: bacau - caciulata

Timpul total: 5.56 h

Lungimea traseului: 275.185 km

Iar legat de avans..nu cred ca il dau. Voi rezolva la fata locului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ar trebui sa mai verifici un pic traseul asta. Nu prea are cum sa fie numai 275km de la Bacau la Caciulata.

Cred ca ti-a spus de alta caciulata programul pe care il folosesti.  :P

"Bacău – CălimăneÅŸti

     

Costs32.84 EUR

Toll 0.00 EUR | Petrol 30.84 EUR  | 

Time04h23 which 00h00 on motorways

Distance357 km "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dat fiind faptul ca eu oricum m-am inscris pentru Vatra Dornei, este clar ca voi veni si la caciulata. Nu tin neaparat sa fie un anume loc. Tin sa fim cat mai multi atat tot. Asa dar o sa votez caciulata din pricina pozitionarii oarecum relativ aproape. Dar nici Vatra nu o scot din calcule.

P.S. Danyx fara comentarii nu este posibil, asa ca te rog sa le accepti si sa nu te infurii ca nu o sa vezi redbull la meetingul de la polivalenta, o sa-l beau eu pe tot ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma infurii decat ca ,din dorinta de a multumi mai multi colegi , de a pastra prezenta unor useri care au "strigat" prezent la fiecare intalnire dar acum nu puteau ajunge, cat si speranta unui + de participare , am starnit nemultumirea altora. Tin sa precizez tuturor ca si eu agreez (si sper) varianta Vatra Dornei , dar trebuie sa tin /tinem , cont si de ceilalti colegi.

Sunt curios ....cu cat va creste participarea daca va  fi in Calimanesti-Caciulata. Daca judec dupa comentariile legate de distanta , ar trebui sa fie o crestere semnificativa a participantilor .......oare?

Sper sa obtin intelegere din partea celor care doresc intalnirea la Vatra Dornei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat Vatra Dornei, cea din august. Personal nu-mi place Calimanesti si Caciulata, mi se par plictisitoare.

Dar de venit o sa vin oriunde o sa se tina intalnirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal .....agreez Vatra Dornei din cauza frumustii peisajului , dar voi veni la fel de bucuros chiar daca ar fi ,la Cernica , Umbra Ardealului(polivalenta) sau Dragonul Rosu.

Ma doare'n cot, la urma urmei de locatie atata timp cat ma simt bine alaturi de voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.