Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

Eu la ultima alimentare de 98 litri am platit undeva la peste 450 lei in monede de 10 bani. Asa de multi au fost de a trebuit sa ii duc de doua ori ca erau grei :)). Au numarat saracii de s-au plictisit si s-a facut frate o coada de ma injurau aia de numa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

e simplu : alimentati pentru 3-4 saptamini, CIT VRETI ! faceti si rezerve !

nu mai alimentati urmatoarele 3-4 saptamini ! deloc, de nicaieri !

ei nu sint asa de "elastici" sa se adapteze....

3-4 saptamini cu 10-15 % consum mai mic nu sint suportabile pentru omv, d-apai pentru altii....

CHIAR DACA IEFTINESC, NU CUMPARATI !DE NICAIERI CA SE IMPRUMUTA INTRE EI!

daca ma "ascund" astia , stiti de ce, nu ?

ideea e ca ei pot , fara probleme , sa produca mai mult. mai putin , e jaleeeeeee......

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesaj:"Am primit acest mesaj pe care vi-l trimit si voua! Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011: - acciza este de 467 EUR / tona - taxa de drum este de 125 EUR / tona - taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina: 370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize) Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR Totalul este de 1205.28 EUR/tona Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON) Producatorul incaseaza 370 EUR/tona Statul incaseaza 835.28 EUR/tona ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,"

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci concluzia e ca statu castiga mult nu benzinarii , dar avand in vedere ca resursele sunt pe duca e normal sa castige mai mult

<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci concluzia e ca statu castiga mult nu benzinarii , dar avand in vedere ca resursele sunt pe duca e normal sa castige mai mult

<_<

Bai grevistilor, eu va sfatuiesc sa va orpiti la Palatul Victoria si Cotroceni. aia e de pedepsit si nu benzinarii. si benzinarii sunt supti de stat pana la refuz.

Deci d-le premier Emil Boc,

Preascurtule carmaci de guvern,

Eu propun ca " pentru pace si popor sa ne pi.am in rezervor".

Cu umilinta,

Un contemporan de-al lui TRAIAN !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa lasam diversiunea asta. E lansata cu schepsis... E contraatac facut cu cap, nu fiti naivi...

Poate crede lumea ca ce scrie in calculul ala e un lucru nou... Ei bine, nu e. La fel castiga statul si inainte de scumpire. Si la fel o face de ani buni. Scumpirea accizei e infima in marea schema a lucrurilor.

Ca sa fie clar, BENZINARII sunt cei care au bagat ultimul val de scumpiri. Pe simplul motiv ca ... pot!

Nu tin partea lui Boc, departe de mine chestia asta (sunt un "contra-PDL" declarat si vociferant), insa asta cu "benzinarii, saracutii de ei, sa ii lasam in pace, ca e amarati si opresati" e strigatoare la cer!!

Ii vine randul si lui Boc, clar. O stie inclusiv Base.

Insa acum hai sa ne ocupam de baietii destepti de la pompe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Total de acord.

De cateva luni m-am hotarat sa nu mai bag de la omv+petrom,si am ales rompetrol.

Nu am simtit ca merge masina altfel,este acelasi drac,dar numai pe principiul pe care la zis si badea mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Total de acord.

De cateva luni m-am hotarat sa nu mai bag de la omv+petrom,si am ales rompetrol.

Nu am simtit ca merge masina altfel,este acelasi drac,dar numai pe principiul pe care la zis si badea mai sus.

da ma claudiu dar ti a curatat supapele .... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

conform a ceea ce azis badea-l-am vadut in direct cind a scos-o-se poate face si cu o retea de supermarketuri , cu o banca, si cu orice concern vreti voi,dar ,pt a realiza ceva trebuie sa gindeasca la fel toti

eu unul sint de acord sa nu mai cumpar nimic de la .....hotariti voi cine sa moara ca eu sint de acord

numai sa nu fiu el ce tre sa moara:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesaj:"Am primit acest mesaj pe care vi-l trimit si voua! Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011: - acciza este de 467 EUR / tona - taxa de drum este de 125 EUR / tona - taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina: 370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize) Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR Totalul este de 1205.28 EUR/tona Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON) Producatorul incaseaza 370 EUR/tona Statul incaseaza 835.28 EUR/tona ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,"

1. Calculul nu este corect. Daca un litru de benzina costa 1,205 eur, o tona, adica 1333 litri benzina calculati la o densitate de 0,75 , ar trebui sa coste 1606,26 eur.

2. Nici statul nu trebuie uitat fiindca ne ia tva la accize, si taxa de drum in conditiile in care mai platim si rovignieta.

3. Dupa cum spunea si muaddib aceste taxe erau si acum cativa ani. Sa luam ca exemplu situatia din 2008 cand pretul barilului a atins maximul de 147 usd si petrom valorifica benzina la 4 lei.

Fata de acea perioada schimbarile la nivel de taxe au fost de 35 euro la mia de litri plus tva 5%. De asemenea cursul leu-euro a variat cu + 20%. Toate acestea la un calcul rapid ar fi trebuit sa insemne o crestere de nu mai mult de 0,2 ron in pretul benzinei, adica de la 4 ron la 4,2 ron.

Intre timp insa barilul a scazut de la 147 usd la aproximativ 85 usd. Aceasta scadere a pretului acopera variatia de curs leu-dolar.

In concluzie pretul practicat de petrom acum nu ar trebui sa depaseasca 4,2 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statul fura cel mai mult in ecuatia asta. Platesc pensii si salarii si din acciza de pe carburant. Asa ca de ce nu s-ar face ca ploua? :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu uitati 17-18-19 nu alimenteaza nimeni,corect ar fi fost sa numai alimentam deloc de la o anumita firma de exemplu Lukoil(cea mai proasta cu apa multa)si pana la urma o sa se sparga gasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu uitati 17-18-19 nu alimenteaza nimeni,corect ar fi fost sa numai alimentam deloc de la o anumita firma de exemplu Lukoil(cea mai proasta cu apa multa)si pana la urma o sa se sparga gasca.

De ce spui asta ? ... nu de alta dar eu numai de acolo bag in ultima perioada si merge forte bine masina , nicio schimbare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mai zis asta: chiar nu merge ok masina cu benzina de la Luk...bag doar daca nu mai am deloc si nu am alta benzinarie in apropiere...parca nu se accelereaza, parca nu are putere...de-asta evit LukOil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o mai aburiti, benzina LukOil-ul merge perfect, eu nu am simtit nici-o modificare in rau a performantelor bestiei. La motorina nu ma pronunt. Aveti voi, astia cu masini mai noi ceva...sensibil la aceasta licoare.

Sa revenim - parca era vorba sa nu mai alimentam de la OMV - PETROM. Eu asa voi face vreo 2-3 luni. Plus alti zeci de prieteni care i-am pus sa jure ca vor face la fel :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o mai aburiti, benzina LukOil-ul merge perfect, eu nu am simtit nici-o modificare in rau a performantelor bestiei. La motorina nu ma pronunt. Aveti voi, astia cu masini mai noi ceva...sensibil la aceasta licoare.

Sa revenim - parca era vorba sa nu mai alimentam de la OMV - PETROM. Eu asa voi face vreo 2-3 luni. Plus alti zeci de prieteni care i-am pus sa jure ca vor face la fel :violent1:

Eu stiu o benzinarie MOL de la care nu trebuie alimentat din cauza apei. Nu producatorul e de vina ci personalul benzinariei (daca iau aceeasi benzina din alta benzinarie MOL, nu am probleme).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să jur şi eu ? Şi-aşa nu văd cum aş putea alimenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o mai aburiti, benzina LukOil-ul merge perfect, eu nu am simtit nici-o modificare in rau a performantelor bestiei.

Problea cea mai mare este cu rularea stocurilor de carburant.

Putin probabil sa vina carburantul cu apa in el din cisterna.

Daca nu vand mult, se creeaza condens in rezervor care ajunge inevitabil in carburant, cu cat se goleste mai incet rezervorul ingropat al statiei si cu cat acesta este mai prost izolat, carburantul va avea un procentaj mai mare de apa.

Se mai fac si manevre la statie (adaos de apa) dar mult mai rar decat in trecut.

Sursa: din interior :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problea cea mai mare este cu rularea stocurilor de carburant.

Putin probabil sa vina carburantul cu apa in el din cisterna.

Daca nu vand mult, se creeaza condens in rezervor care ajunge inevitabil in carburant, cu cat se goleste mai incet rezervorul ingropat al statiei si cu cat acesta este mai prost izolat, carburantul va avea un procentaj mai mare de apa.

Se mai fac si manevre la statie (adaos de apa) dar mult mai rar decat in trecut.

Sursa: din interior :lol:

@maurice, nu pot decat sa fiu de acord cu tine. Sursa: aceeasi (din interior) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot o dam in offtopic, imi permit si eu unul :P

Am auzit cum ca multe benzinarii pun benzina de 95 si in rezervoarele de 98,99,100. Faptul ca masina ar merge mai bine dupa ce pui de 98+ e doar placebo. Sursele din interior ce zic? Mi se pare destul de plauzibil pt ca nu cred ca verifica vreun client cifra octanica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now