zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

In Bucuresti , din 81 pina acum cred c-am vazut vreo 150 de bucuresteni. E orasul cu cei mai putini localnici din tara. Romania, deasemenea, e tara cu locuitori primitori, simpatici, inteligenti, bine-voitori, dar inexistenti atunci cind vrei chiar sa-i vezi, sa-i simti . Cel mai bine te simti in Romania fiind in Elvetia. In Romania nu cred sa fi vazut mai mult de 300 de romani. Poate vor fi existind mai multi.

Cind eram la tata acasa veneam de la joaca seara murdar pina in cap. De multe ori nu ma spalam si ma culcam asa murdar si transpirat. Acu' cind vin din Franta , vin curat, spalat, parfumat, ca na : sint alt om acum. Am reusit sa fiu chior intre orbi. Sint tare !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gunoaiele sunt alea care au ramas in romania ca nu i-a primit nimeni. Evident cei de fata se exclud.

Sunt aceleasi gunoaie care au vrut si mie acum 2 zile sa imi fure oglinda de pe dreapta (probabil pt ca e proaspat vopsita ca atunci cand era gri nu s-au atins de ea) si nu au reusit dar au rupt motorasele de reglaj.

Mi-e din ce in ce mai scarba de javrele din tara asta.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

.

Amin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi nu s-a intamplat acum....am observat ca mai toate butoanele de actionare a geamurilor sunt crapate. A mai patit cineva asa ceva? Am observat problema asta la modelele mai noi care au leduri pentru iluminat (nu becuri).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate au leduri indiferent de an mai putin la usile spate unde pana in 2003 au bec .

Iar de crapat nu am observat sa se crape ceva in afara de joystick-ul de reglat oglinzile .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimineata i-am indoit aripa fata dreapta intr-un camion. Trebuie alta.

Daca stiti careva vreun 900 sau 700, negru, la dezmembrat... va rog sa ma anuntati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu aripa dar e albastra

pot face poza dar maine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, asta de acum e cam creponata... Nu intentionez sa o repar.

Cand ai timp da-mi un pm cu poza, sa o am de back-up si daca nu gasesc negru... vedem.

post-169-0-38086600-1392666013_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am gasit 2 t-uri de la stopitoare crapate. Acum am inteles de ce mi se dezamorsau stropitoarele!! Le-am "carpit" cu picatura + silicon negru. Sa vedem maine...daca mai curg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curs nu vor mai curge, dar cât poate costa un "teu" din ăla, ca să te zgârceşti şi la aşa ceva?
Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la 4-5 magazine de piese auto. Erau simple fara supapa aia...si nu ma ajutau. Nu au cod pe ele...si sincer mi-a fost sila sa mai stau pe drumuri + ca aveam nevoie de stropitori. Le-am carpit cat am putut de frumos...cred ca nu se vor observa (mai ales ca sunt sub capota).

ps: De cele mai multe ori iubesc Volvo pentru ca este diferit/exclusivist/etc/etc dar in momentul de fata il urasc!! Chiar alte masini nu mai folosesc astfel de teu de stropitoare? Chiar asa este cu mot Volvo asta?!

ps2: Abia am gasit si silicon negru!! Imi era frica ca sarea un capac cu arculetul si membrana de cauciuc din teu.

Le-am gasit!! Cam scumpe...e prioritara geometria rotilor... :evil6:

http://www.skandix.de/en/spare-parts/body/wipers-parts/windscreen-cleaning-system/valve-window-cleaning/1014091/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gaseste si pe alte masini ....Volvo 850 din 1992 in sus :lol: Same problem si la mine, daca n am cautat pe la toate magazinele ....si nimic, am gasit totusi pe o masina de dezmembrat :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

T-urile de la Skandix is nashpa am cumparat pentru a mea si nu aveau reductorul de presiune din ele (e un tub mic metalic care reduce diametrul la intrare in T). Efectul : curge la faruri ca la robinet iar la parbriz ajung cativa stropi. Cel mai bine original de la Volvo direct de la reprezentanta costat parca 6-7€ nu mai stiu exact

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă acolo e 6-7 euro la reprezentanţă, aici probabil e 16-17 fără TVA, plus montajul, pentru a nu anula garanţia. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vb cu Alex (Midnight) si le are cu 40 ron. Mai asteapta masinuta...am altele de reparat/verificat/reglat la ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi? Ţi-am spus că nu-i o avere?

Dar vrei s-o schimbi chiar dacă funcţionează lipitura ta? Ai muncit degeaba?

Dacă ţine lipitura ta şi ai răbdare până mai comand din DE, ţi-o comand eu. E 6 euro şi-un pic. ;D

Pe de altă parte, îţi dau perfectă dreptate cu ce spui despre Volvo. Sunt nişte nesimţiţi lacomi. Aveam o părere mai bună despre suedezi, însă din-ce-în-ce mai mult cred că-s doar nişte ţărani şi nişte snobi...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, asta de acum e cam creponata... Nu intentionez sa o repar.

Cand ai timp da-mi un pm cu poza, sa o am de back-up si daca nu gasesc negru... vedem.

post-169-0-38086600-1392666013_thumb.jpg

ok dar numai joi ca mane o sa fiu plecat(aripa e in stare foarte buna )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am montat...merg ca noi!!

post-621-0-20414600-1392741430_thumb.jpg

post-621-0-56368200-1392741432_thumb.jpg

post-621-0-29391200-1392741434_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok dar numai joi ca mane o sa fiu plecat(aripa e in stare foarte buna )

Multumesc.

Totodata, readuc in atentia voastra rugamintea... daca treceti pe la parcuri de dez sau intamplator dati peste: seria 700/900 negru, va rog sa ma anuntati.

...Sau daca va pricepeti careva la vopsit, sa va uitatati la ea un pic cand ne mai vedem. Ca daca nu e originala, o vopsesc si gata.

Scoateti un om din depresie.

Raman dator.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce depresie, dom'le? Pentru o maşină?! Fii serios, get a grip on yourself!

Uită-te la un film, bea o bere, scoate-ţi soţia la o plimbare-n parc. Auzi, depresie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot face nimic de 2 zile... creierul imi e blocat si simt nod in gat, numai la aia ma gandesc. :(

Ma tot gandesc la eveniment; daca as fi putut face ceva mai bine dar la cat de stupid a fost: nici viteza, nici vreo situatie extrema... sunt fara cuvinte.

...Fatality!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shit happens.

N-ai ce să-ţi faci sânge rău, schimbi aripa şi gata. O are Oli (Volvo 244). Ce are dacă o vopseşti? Că e pe bani? I mean it's only money, isn't it? ;D

Bucură-te că nu a fost aşa încât să-ţi fi dorit să fi fost doar aripa!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au trecut nervii dupa 69 (de minute) :evil6:

Ce rost are - toate bolile incep de la stress. E doar un fier de care ne folosim.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate repara si apoi revopsi si iese cum trebuie.Altfel ar trebui tinute in garaj masinile noastre intrucit si o zgirietura mica tot capata la ce este azi in tara asta ca si circulatie,oameni,atentie etc

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, vezi ca am o aripa dreapta de 740. E un alb mai murdar asa. Fara chit, fara bog. Daca te ajuta, e la pret de nimic. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru mine nu e doar un fier. E o extensie a mea.

E al meu, e pentru ca am vrut eu sa fie al meu si l-am dorit.

Daca prin absurd nu va mai fi al meu, vreau sa trezeasca macar acelasi entuziasm pe care l-am simtit si eu in momentul achizitiei.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now