zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

Primus nu lucreaza cu Astra si nici Emil deci nu are cu ce sa te ajute Alex draga Daniel .

Cu Astra lucreaza cateva serviceuri in rest lumea fuge de ei pt ca nu platesc .

Plateste Astra, fix 650 lei pentru indreptat+vopsit usa stanga spate, aripa stanga spate indreptat+vopsit si bara spate de revopsit.

Vorbim de ultimul lot de s40-2004.

In total a fost 2400lei toata reparatia si a ramas service-ul sa se omoare cu Astra.

Pentru asta recomand casco :) , sa nu ma omor eu cu service-urile.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie la Logan imi facusera deviz de 700 Lei , indreptat portbagaj + vopsit (manopera 2.5ore) + vopsit bara spate . De la 700 Lei am ajuns pe la 3500 sau 4000 Lei . Portbagaj nou (era patrat cel al masinii) , bara noua (bara masinii avea clemele rupte + crapata jos) & indreptat panoul de spate + podea .

Dupa cei de la asigurari .....n-are dom'le nimic , panoul de spate este puuutin fugit dar n-are nimic , nu il dam la reparat .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am adus cateva zgarieturi la spoilerul spate.Am cam exagerat cu viteza si m-am trezit ca imi fuge spatele masinii, si vazand ca nu o pot redresa, sa nu-mi intre fata in gard, am tras usor de frana de mana si asa am reusit recordul de a pune la pamant 12 m de gard :(. Tot mai bine dact sa fi intrat cu fata :(. Dar din toata chestiunea, cea mai buna parte e ca nu am decat cateva zgarieturi adanci pe spoilerul spate.In rest, masina este intacta, toate sunt la locul lor, si s-a comportat de minune in situatia data, nu am sa-i reprosez nimica, ca doar nu degeaba scrie VOLVO :smile:. Sper sa faca masini bune si sigure, si in continuare.Bafta tuturor, si atentie la drumuri.

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe fata sunt terminate flansele de la amortizor. Cel de pe dreapta e rupt si troncane la gropi, cel stang mai are un pic si cedeaza si el . O pereche produsa de Sachs sunt deja pe drum si sper ca miercuri sa le pot monta. Cred ca au tinut cam 80.000km dar au fost sigur no name...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe fata sunt terminate flansele de la amortizor.

Cum le verifici sa vezi daca-s duse? Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum le verifici sa vezi daca-s duse? Merci.

Brachezi drepta sau stinga functie ce amortizor vrei sa verifici ,urci si cobori ,spre ex. o bordura si vezi daca ai miscari bruste in trepte in volan si eventual zgomot.Mai sint si alte metode..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum le verifici sa vezi daca-s duse? Merci.

Pai e rupt gulerul cand apas pe aripa masina in jos se vede ruptura. Cel drept e rupt complet cel stang e pe jumate rupt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brachezi drepta sau stinga functie ce amortizor vrei sa verifici ,urci si cobori ,spre ex. o bordura si vezi daca ai miscari bruste in trepte in volan si eventual zgomot.Mai sint si alte metode..

Pai e rupt gulerul cand apas pe aripa masina in jos se vede ruptura. Cel drept e rupt complet cel stang e pe jumate rupt

Va multumesc! Alte metode de verificare a jocului mai sunt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca e descris in vadis.

Cu roata la maxim spre exterior, cu un levier, verifici jocul fata-spate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca e descris in vadis.

Cu roata la maxim spre exterior, cu un levier, verifici jocul fata-spate...

Nu-l mai am! Merci Adi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se mai deschide usa dreapta spate , ramane blocata , inainte se mai bloca dar cu intermitentze acum a ramas asa , cum o deschid eu ca sa o pot repara :banghead: ,pe tester imi da eroare permanenta .

Nu se deschide nici din cheie nici din masina , desi se aude un mic zgomot electric ca acolo clucreaza inchiderea centralizata .

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o problema comuna la S40/V50. Se rup firele in usa si din aceasta cauza nu se mai deschide. Trebuie sa te chinui sa dai fata de usa jos, cu usa inchisa si sa o deschizi manual. Apoi refaci firele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o problema comuna la S40/V50. Se rup firele in usa si din aceasta cauza nu se mai deschide. Trebuie sa te chinui sa dai fata de usa jos, cu usa inchisa si sa o deschizi manual. Apoi refaci firele

Am sa incerc zilele astea sa vedem daca reusesc :crybaby: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta ai broasca defecta iar atunci e nasol pt ca nu se poate debloca decat mecanic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu este de schimbat nici o piesa, deci pretentiile nu sunt mari, dar deh, primus a evaluat undeva la 3000 lei pagula, din gura, tipic ...

Mie unul, cu exact un an in urma, mi-a fost facuta evaluare si mi-am reparat masina chiar la Primus Auto, pe RCA-ul celui vinovat.. Poate ca ti-au spus ca trebuie mai intai sa mergi la asigurator, lucru perfect adevarat. Te rog da detalii, ca sa intelegem mai bine. Ai facut constatarea daunei la un asigurator? Daca da, in cel mai rau caz, service-ul auto poate sa-ti spuna ca nu accepta plata ulterioara de la asigurator, in cazul in care acesta din urma e cunoscut ca rau platnic. Tu ai accepta sa lucrezi cu banii la sfantul asteapta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primus nu lucreaza cu Astra si nici Emil deci nu are cu ce sa te ajute Alex draga Daniel .

Cu Astra lucreaza cateva serviceuri in rest lumea fuge de ei pt ca nu platesc .

S-a rezolvat! :) ... multumiri lui Alex!

Mie unul, cu exact un an in urma, mi-a fost facuta evaluare si mi-am reparat masina chiar la Primus Auto, pe RCA-ul celui vinovat.. Poate ca ti-au spus ca trebuie mai intai sa mergi la asigurator, lucru perfect adevarat. Te rog da detalii, ca sa intelegem mai bine. Ai facut constatarea daunei la un asigurator? Daca da, in cel mai rau caz, service-ul auto poate sa-ti spuna ca nu accepta plata ulterioara de la asigurator, in cazul in care acesta din urma e cunoscut ca rau platnic. Tu ai accepta sa lucrezi cu banii la sfantul asteapta?

Pai ce datalii in plus sa mai dau ca sa poti intelege in afara de faptul ca reparatia la mine se invarte in jurul sumei de 1000 lei iar primus a evaluat undeva la 3000 de lei? Normal ca asiguratorul nu va fi de acord cu suma precizata si tot eu voi ramane cu un gust amar datorita acelui pret "mega umflat" ... pentru ce? Doar de dragul de a o repara la reprezentanta? no way ... prefer sa o repar la claudiu si sa imi iau masina in doua zile decat sa raman pieton 3 luni pana se face tranzactia de bani la primus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se mai deschide usa spate stanga din telecomanda decat cand vrea ea. Azi merge, maine nu mai vrea.... si tot asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimineata mi-am gasit bara fata julita...suport numar spart si numarul indoit si cazut langa masina...bine ca macar l-am gasit.

Vreun nr. de telefon binevoitor, omenesc gasit la locul "crimei" ? Vise taica. Mioritice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Camere de supraveghere prin zona nu sunt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In spatele blocului...nu. Doar gunoaie. Europene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gunoaiele sunt alea care au ramas in romania ca nu i-a primit nimeni. Evident cei de fata se exclud.

Sunt aceleasi gunoaie care au vrut si mie acum 2 zile sa imi fure oglinda de pe dreapta (probabil pt ca e proaspat vopsita ca atunci cand era gri nu s-au atins de ea) si nu au reusit dar au rupt motorasele de reglaj.

Mi-e din ce in ce mai scarba de javrele din tara asta.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimineata mi-am gasit bara fata julita...suport numar spart si numarul indoit si cazut langa masina...bine ca macar l-am gasit.

Vreun nr. de telefon binevoitor, omenesc gasit la locul "crimei" ? Vise taica. Mioritice.

Si eu am patit aproape la fel acum vreo 5-6 saptamini . N-am mai scris ... totusi am casco si am s-o repar, insa supararea tot este.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ambele usi spate julite .....una la Leroy Merlin in parcare si una in Afi . Deja m-am resemnat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

Glumind ,eu cred ca in Bucuresti si nu numai aici cred,ca sa poti avea masina "intacta" oriunde ai parca-o iti trebuie un bodyguard ,paznic sau cum vreti sa ii spuneti,basca si un garaj .Altfel masina este un fier pe care ti-l "uraste" involuntar unul sau altul .Punem pret mare in a le pastra intacte intrucit avem costuri mari de intretinere ,asigurari ,servicii foarte defectuoase iar majoritatea oamenilor sint indolenti unii cu altii,meschini,rai,etc.Asta este Ro zilelor noastre.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu trebuie sa schimb volanta , rulment de presiune ambreiaj , de cand cu vibratiile volantei mi-a rupt si suportul motor dreapta sus , stanga cum privesti din fatza capotei , dar o duc asa de mai bine de un an ... :D

Offtopic..

Glumind ,eu cred ca in Bucuresti si nu numai aici cred,ca sa poti avea masina "intacta" oriunde ai parca-o iti trebuie un bodyguard ,paznic sau cum vreti sa ii spuneti,basca si un garaj .Altfel masina este un fier pe care ti-l "uraste" involuntar unul sau altul .Punem pret mare in a le pastra intacte intrucit avem costuri mari de intretinere ,asigurari ,servicii foarte defectuoase iar majoritatea oamenilor sint indolenti unii cu altii,meschini,rai,etc.Asta este Ro zilelor noastre.

Ai dreptate dar sa stii ca voi cu acest for o face-ti mai buna tara asta ,ati ales sa impartasiti si sa impartasim unii cu altii ! Felicitari tuturor !

Gunoaiele sunt alea care au ramas in romania ca nu i-a primit nimeni. Evident cei de fata se exclud.

Sunt aceleasi gunoaie care au vrut si mie acum 2 zile sa imi fure oglinda de pe dreapta (probabil pt ca e proaspat vopsita ca atunci cand era gri nu s-au atins de ea) si nu au reusit dar au rupt motorasele de reglaj.

Mi-e din ce in ce mai scarba de javrele din tara asta.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Asa este , sa stii ca imi iubesc mult tara si totusi ma aflu in Spania din 2001 , dar tara ,cel putin mie nu mi-a oferit nimic , la 34 de ani ca si invatator in Romania nu as fi avut o masina decenta ca un volvo v50 pe care il am aici acum, ca ,,nimeni''. Iar despre cei rai despre care vorbesti afara daca nu muncesti nu prea ai ce cauta .

Eu am invatat , cand ma duc in Romania masina cat mai murdara sa nu fie bagata in seama :D

Edited by m7an9u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now