Bogdan S

Povestea lui Blueberry

32 posts in this topic

Acum 18 ore, Matrixxx a spus:

Cristian, ai codurile  de la port etrieri si discuri ?

Suport etrier 8602456

Disc 16" 272276 sau 31262095

1 person likes this

Am uitat furtunele 9191400. Oricum mare "minune" nu este de asteptat, sunt doar usor mai mari discurile si rezista ceva mai bine la franari de urgenta de la viteze mari. In rest sincer nu prea am sesizat nici o diferenta la franarea normala si cele de 15" si cele de 16" sunt frane ATE cu placute ceramice

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Multumesc !

Offtopic..

Tehnic (si practic ) sistemul de frinare pe S/V70 sau update la 850 nu este chiar pe masura puterii si gabaritului acestui model  ,din pacate.De aceea are pistoane duble pe spate sa ajute mai mult .

1 person likes this

Buna ziua!

Inca un update rapid. Zilele trecute am mai mesterit niste treburi.

-Demontat discuri spate, curatat zona si gresat punctele de contact ale sabotilor + reglat frana de mana (acum blocheaza rotile chiar si in mers).

-Montat dupa lupte seculare bucsele de poliuretan la selectoarele de viteza de pe cutie.

-Comandat kit de short shifter de la MPRE (dupa montaj revin cu detalii despre distante before&after)

-Montat distantier phenolic (din sticlotextolit mi se pare ca e facut si ideea e ca izoleaza termic galeria de admisie de chiulasa). Aici am o oarecare temere legata de indepartarea cu 5 mm a injectoarelor de chiulasa, implicit modificarea unghiului de injectie spre supape. Sper sa nu caut un RN swap la prima blana. :))

Cu ajutorul unui termometru laser voi reveni cu detalii legate de diferenta de temperatura, daca aceasta va exista.

Acuma urmeaza partea dureroasa...

-Dat fiind faptul ca placa mea de presiune a cedat, am comandat kit ambreaj 850 R, rulment, furca, burduf furca, pin de pivotare, plastice aferente, piesa de pe cutie pe care gliseaza rulmentul si toata partea hidraulica de actionare a ambreiajului (toate piesele OE). Termen livrare 3-15 zile. Cu Dumnezeu inainte cand vine factura :))

O zi frumoasa la toata lumea!

2 people like this

9 hours ago, Bogdan S said:

-Dat fiind faptul ca placa mea de presiune a cedat, am comandat kit ambreaj 850 R, rulment, furca, burduf furca, pin de pivotare, plastice aferente, piesa de pe cutie pe care gliseaza rulmentul si toata partea hidraulica de actionare a ambreiajului (toate piesele OE). Termen livrare 3-15 zile. Cu Dumnezeu inainte cand vine factura :))

Ar fi interesant de stiut cat a costat tot kit-ul si tot ce tine de asta! :huh: