Midnight Caller

Magazin on-line exclusiv pt. piese VOLVO

1,615 posts in this topic

Salut, un pret pentru o pereche de oglinzi laterale (doar sticlele) dar sa fie heliomate, pentru S40 din 2008 (oglinzile sunt electrice, incalzite, se pliaza electric - in caz ca e vreo diferenta), se poate ? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur ca se poate :) Ai PM !

Cu singurul amendament ca heliomate NU EXISTA pe VOLVO S40 !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Un pret pt. placute fata si spate pt masina mea.Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dann : Ai PM...

Dragi co-forumisti,

Am si eu oleaca nevoie de ajutorul vostru. E vorba de site-ul de piese pe care l-am deschis acum 4 ani (www.piese-volvo.ro), si la care recunosc rusinos ca nu prea am mai lucrat deloc.

Avand in vedere faptul ca destul de multi dintre voi ati cumparat cate ceva de la mine, fie un surub, fie o volanta, ati avut "de-a face" cu interfata destul de greoaie in ceea ce priveste gasirea pieselor de care aveti nevoie.

M-am apucat de cateva zile de un redesign al site-ului de piese, si incerc din rasputeri sa-l fac mai "user friendly". Asta include cautarea pieselor dupa cu totul alte criterii, mai multe detalii despre piese, eventual voi incerca sa fac si un VIN Decoder (decodor de serie de sasiu), o mini-interfata unde cei care stiu din VIDA/VADIS codul pieselor originale VOLVO sa poata afla instant pretul, oricare ar fi reperul, plata cu card-ul, plata prin PayPal, etc etc etc....

Va rog insa din punctul de vedere al continutului sa aveti intelegere, pt. ca este o munca TITANICA sa pui si 20% din toate piesele pe care le poate contine o masina, darmite 99%. Si ar fi o munca oarecum in van sa le pui pe TOATE, pentru ca poate nimeni nu va avea nevoie in veci de exemplu de un dop ornamental de pe o fata de usa gri... Momentan ma voi rezuma la TOATE piesele necesare unei revizii temeinice si corecte, si eventual cateva elemente de caroserie care sunt lovite mai des, si eventual mici elemente de montaj (cleme, bumbi, piulite etc).

Ei bine, aici am MARE nevoie de voi. As vrea daca se poate si aveti un pic de timp, sa enumerati cateva lucruri, nu care neaparat NU VA PLAC la site-ul actual, pentru ca acesta va fi oricum schimbat, ci ce v-ati dori DE LA NOUL SITE. La preturi din pacate nu voi putea umbla prea mult, pentru ca sunt oricum la limita inferioara a profitabilitatii (v-am zis ca nu-mi fac vile din asta). Pot eventual sa implementez un sistem ca la

fiecare comanda mai mare de "N" milioane, sa primiti gratuit o diagnoza, sau sa ofer reducere de ex. 50%. Sau un sistem de voucher-e cu un discount in functie de activitatea pe forum, etc etc...

As vrea sa aud orice propunere care va trece prin minte, de la facturi generate automat pana la probleme cu transportul, ORICE v-ar creste increderea intr-un site de vanzari online, astfel incat de exemplu sa nu va duceti cu inima stransa sa platiti un avans la o factura mai mare sau sa va ganditi "oare mai ajunge coletul meu luna asta ?"

Va multumesc mult si anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place asa. E bine sa il lasi fara prea multe applet-uri pentru a putea fi accesat si de pe conexiuni slabe.

Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de parere Ursule :) Nu o sa ma apuc sa bag reclame si applet-uri, dar clar trebuie reorganizate lucrurile mai bine, si actualizate preturile.

De exemplu o intrebare ajutatoare... Cand o sa cautati o distributie, preferati sa va alegeti voi piesa cu piesa, sau sa luati "de-a gata" un pachet facut din curea, role si (sau) pompa de apa ? Care varianta o vedeti mai simpla ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

osCommerce dupa parerea mea e greoi pentru utilizatorul de rand, chiar daca suntem in 2011.

Ce ar merge ok ar fi pachetele : de filtre, pachete sistem de franare (discuri+placute) si ce se mai poate vinde la pachet. Poti implementa cu succes pachete pt ca esti axat doar pe Volvo, nu ai extrem de multe variante si de asemenea stiu ca duci doar anumite marci, iar cand cineva cumpara filtre, 99% cumpara toate filtrele nu doar unul.

Ideea cu cautarea dupa cod necesita o munca titanica intradevar si apoi mai intervine problema cu schimbarile de cod !

Poti incepe sa faci o baza de date mysql de ex cu piese comune in care sa adauge fiecare prin voluntariat cam ce piese OE si-a luat\ar cauta, iar apoi incet incet sa le adaugi tu preturile.Practic sa construiesti o baza de date cu ajutorul clientilor. Pe site pui un formular cu o interogare a bazei si voila :smile:, dar pentru asta va trebui suportul colegilor de forum, eu zic ca e o idee ok, eu unul I'm in :smile:.Cu ajutorul bazei de date poti monitoriza si statistici, ex, care piesa se cauta cel mai mult, mai faci oferte pt piesa respectiva, etc.

Sunt rupt de oboseala, ma mai gandesc maine :P

My 0.002 cents

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de tot Rob pentru pareri ! Partea cu interogarea codului OE direct o rezolv usor pt. ca nu fac decat o transmitere "mai departe" cu curl-ul la o baza de date care e deja realizata in Jermania ;) La pachete e buna ideea pt. ca poate apare usor ideea de discount la achizitionarea unui pachet intreg. Ceea e tot in folosul userilor/clientilor.

De adus aduc doar anumite marci pt. ca doar in anumite marci am incredere, gen MANN/MAHLE la filtre, DOAR ATE la placute/discuri, Kayaba la amortizoare, etc... Evident ca daca clientul vrea neaparat, ii dau si placute Mintex, dar ii zic de dinainte ca o sa-si smulga parul din cap cand o sa vada santuri pe disc, etc etc....

Am cautat si alte variante gen ZenCart, etc, dar nu mi s-au parut a fi la fel de stabile. Am inceput cu OsCommerce-ul in 2007 si l-am cam invatat, plus ca addon-urile se fac destul de usor si exista plugin-uri pt. el pentru destul de multi procesatori de card-uri (ceea ce ma intereseaza pt. platile online). In fine, asta e alta discutie.

Sa revenim la topic... Alte idei nastrusnice ?! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, ma intereseaza si pe mine te rog frumos pentru un S40 2007 1.6D cu VIN : YV1MS765282362323

urmatoarele :

kit distributie, orginal

pompa apa : original

lichid racire albastru, original volvo

multumesc

si daca aveti ulei Castrol EDGE Professional C1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blizzard: Ai PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O coroana de ABS spate pentru un V 40 2002 la cat ar ajunge?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coroana ABS spate - VOLVO 30814718 - 295RON, in 3-4 zile lucratoare la comanda externa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si toata stima din partea mea pentru activitatea voastra...

Am nevoie de o oferta din partea voastra.

Pt YV1MS765292442753 , VOLVO S40 - 1.6D/ 2009 am nevoie de:

- senzor pentru diferenta de nivel (sau ceva de genul) filtru de particule

- filtru de motorina

- kit distributie ( si la cati km se face acest schimb...sau la cat recomanda roducatorul sa se faca schimbul de distributie?!)

- set placute de frana fata+spate

Astept oferta voastra.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, si multumesc mult pt. aprecieri !

Preturile le ai in mesaj personal.

Intervalul de schimb este 120.000km din cate stiu eu, insa la noi in Romania (discutii sunt interminabile pe tema asta), recomandat este la 80.000 sa o schimbi, sau la 5 ani (ceea ce nu e cazul inca)

O zi frumoasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost la reprezentanţa Volvo din Cluj şi mi-au spus că distribuţia la acest tip de maşină se schimbă la 240.000 km :confused2: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm, acelasi lucru mi l-au spus si mie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma este optiunea fiecaruia,,, Nu stiu daca curelele de S40/V50 au vreun "cauciuc magic" in ele, sau role cu puf, dar stiu ca pana una-alta ambele sunt folosite pt. transmiterea miscarii. Si cum cutiile de viteze au rapoarte cat de cat similare, deci pt. acelasi nr. de km parcursi de un S60 (de exemplu) sau un S40/V50, nr. de ture la care fost supusa cureaua e cam tot pe-acolo. Asadar daca la un S60 se recomanda schimbarea la 80-100.000km, nu vad prin ce magie ar tine DUBLU cea de S40/V50...

Repet, e optiunea fiecaruia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi s-a parut cam mult, asa ca si la V50 si la S40 am schimbat distributia la 120.000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Mă interesează o cantitate mică de vopsea, un chit de reparație, ceva de genul ăsta, pentru niște zgârieturi pe stâlp și pe partea din față a capotei.

Culoarea albastru sidef, cod YV1VS14F3YF441076

Poți oferi ceva?

Am mai gasit un cod, pe plăcuță, în stânga jos: 325 - 22, bănuiesc că e codul de culoare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e !

Codul 325 corespunde la culoarea Pacific Blue metallic, iar touch-up paint-ul (creionul corector) are codul 31266440 - 60RON, vine in 3-4 zile lucratoare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

vreau sa schimb uleiul la cutie pt un xc90 din 2007 cu motor v8 ,sunt in brasov si aici nu au uleiul pe stoc.Exista vreo varianta prin care as putea intra maine in posesia a 8 l ulei de cutie?

Multumesc anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Ti-am raspuns pe PM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! ma poti ajuta cu o oglinda lateral stanga S60, 2003? la ce pret?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca te pot ajuta, dar imi trebuie si mie niscaiva detalii de genul... doresti doar geamul sau oglinda cu totul ? In al doilea caz... este cu iluminare sau fara ? Cu memorie sau fara ? Cu rabatare electrica sau manuala ? Etc etc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la oglinda este sparta rama, asa ca n-as avea nevoie de geam. oglinda este cu iluminare, fara memorie, rabatare manuala, incalzire.

post-628-0-16585400-1326128423_thumb.jpg

post-628-0-38098400-1326128454_thumb.jpg

post-628-0-82228700-1326128477_thumb.jpg

post-628-0-61401000-1326128504_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now